هزینه چاپ کتاب چقدر است؟

هزینه چاپ کتاب چقدر است؟

بسیاری از پژوهشگران و یا مولفان اطلاعات دقیقی از هزینه‌های چاپ کتاب ندارند. واقعیت این است که چاپ کتاب مراحل مختلف و نسبتاً زیادی دارد و هر مرحله آن مستلزم صرف هزینه‌هایی است. هزینه چاپ کتاب بسته به سلایق مولف و کیفیت چاپ ناشر می‌تواند متنوع و مختلف باشد. مولفان در نظر داشته باشند برای تعیین دقیق هزینه چاپ کتاب می‌بایست فاکتورهای مختلفی را در نظر گیرند. در زیر به ذکر برخی از این فاکتورها خواهیم پرداخت.

هزینه چاپ کتاب چقدر است؟

اینکه بخواهیم فرمولی را در نظر بگیریم و به واسطه آن فرمول هزینه‌ای به مولف اعلام نماییم در واقعیت کار دقیق و درستی نخواهد بود. هزینه چاپ کتاب بسته به موارد مختلفی است. برای مثال، شاید دو مولف در طول یک زمان هر دو با یک کتاب با تعداد صفحات، تیراژ، و نوع چاپ یکسان هزینه‌های مختلفی را در بر دارند. برای مثال، فرض کنید دو کتاب با تعداد صفحات و تعداد تیراز یکسانی دارید که در چاپ آنها نیز از یک روش یکسان چاپ مانند افست استفاده شده است. اما وقتی هزینه آنها محاسبه می‌شود مشاهده می‌گردد که هزینه‌های یکی از این کتابها در مقایسه با کتاب دیگر بیشتر است. یکی از دلایل این تفاوت می‌تواند به این خاطر باشد که احتمال دارد یکی از این کتابها متنی به اصطلاح راسته دارد که در آن نیازی به فرمول نویسی و ترسیم نمودارها و جداول و عکسهای دشوار و پیجیده ندارد. به این خاطر، هزینه حروف چینی (تایپ) آن کمتر از دیگری شده است.

در کل برای اطلاع مولفان می‌توان مواردی که در تعیین هزینه چاپ کتاب مهم اند را در فهرست زیر آورد:

– کیفیت و طراحی جلد

– نوع جلد به کار رفته

– قطع کتاب

– تعداد صفحات

– کیفیت کاغذ

– تعداد تیراژ

– نوع چاپ

– اخذ مجوزها

– دستمزد ناشر

– کیفیت ویراستاری

و موارد دیگر

برخی از وب سایتهایی وجود دارند که ظاهراً مولف می‌تواند با انتخاب چند گزینه به سادگی میزان هزینه چاپ کتاب را تعیین کند. اما در واقع این کار قابل قبول نیست.  در بازار کتاب هستند کتابهایی که بدون اعمال کوچکترین ویراستاری بر آنها وارد بازار شده‌اند که باید بگوییم برای یک مولف نداشتن چنین کتابهایی بهتر از داشتن آنهاست. زیرا کتابی که پر از غلط املایی باشد یا ویراستاری خوبی بر روی آن نشده باشد از دیدگاه مخاطبین آن کتابی کم ارزش تلقی خواهد شد که سریعاً از دور خارج خواهد گردید.

داشتن گروه ویراستاری و طراحی قوی برای هر انتشاراتی یک نعمت بزرگی است. زیرا محصولاتی که از دست انها خارج می‌شوند انصافاً کتابهای بسیار با کیفیت و شکیلی هستند که برای هر خواننده‌ای خواندن آن لذت بخش است. بنابراین، نمی‌توان کیفیت طراحی صفحه، تایپ، ویرایش و ویراستار و بسیاری از موارد ریز دیگر را که به هیچ عنوان نمی‌توان برای آنها کمیتی قایل شد وارد فرمول ریاضی نموده و هزینه چاپ کتاب را تعیین نمود.

بنابراین، دقیق ترین روش تعیین هزینه کتاب آن است که اجازه داده شود گروه انتشاراتی با ملاک‌های خود و با در نظر گرفتن تمامی شرایط کیفی و کمی هزینه را تعیین نماید سپس در قبال هریک از هرینه‌های دریافتی تعهد دهد تا به صورت تمام و کمال تعهدات خود را عملی خواهد ساخت.

0 پاسخ ها

یک جواب دهید

پیشنهاد, مشکل یا سوالی دارید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *